To będzie historia genialnych pomysłów, patentów, rekordów i wynalazków, które zmieniły dzieje designu i przy okazji jakość naszego życia. Patrząc na współczesne fotele z akumulatorami czy najszybsze biurka świata, trudno sobie wyobrazić, co by było, gdyby 100 lat temu pewien stolarz z Badenii nie wynalazł skrętu sprężyny, rewolucjonizującej świat mebli biurowych. I to jeszcze zanim słowo „biuro” trafiło do naszych słowników.

Zmień biuro na lepsze

Sedus od lat jest numerem 1 na europejskim rynku mebli biurowych. Przepis na sukces wydaje się być prosty: tradycja, odwaga, jakość i ergonomia. Do tego świetny produkt, doskonały design. I tak od ponad 150 lat. Bo pierwsze modele kultowych krzeseł kawiarnianych z bukowego drewna projektu Alberta Stolla, wyjechały z niewielkiego warsztatu rzemieślniczego w Waldshut jeszcze w 1871 roku – historycznym roku Zjednoczenia Niemiec, gwałtownych politycznych przemian i bezprecedensowego przyspieszenia gospodarczego Cesarstwa Niemieckiego. 

Brzmi – za przeproszeniem – epicko, ale to był po prostu niezwykle twórczy czas. Lokalny przemysł rozkwitał, a innowacyjne pomysły rozrastały się do wielkich idei i pionierskich wynalazków. Powstał pierwszy silnik spalinowy i pierwszy samochód. Świat nabierał rozpędu. A manufaktura Stolla – apetytu na więcej! Zresztą z takimi pomysłami, zaawansowanymi rozwiązaniami, unikalnymi technikami rzemieślniczymi i przełomową wizją – to się nie mogło nie udać! I wtedy – w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy z linii produkcyjnej zjeżdżał Federdreh, czyli pierwszy w Europie fotel obrotowy z opatentowaną sprężyną gazową, i dziś, kiedy patenty na biuro są jeszcze bardziej skomplikowane.

Zmień biuro na lepsze

Weźmy za przykład taki mechanizm kinetyczny pierwszy raz wbudowany w krzesło Paris właśnie przez inżynierów z Sedusa i premierowo zaprezentowany w 1987 roku. – Ten legendarny element, który sprawia, że oparcie podąża za i wspiera ruchy siedzącej na nim osoby, jest dla mnie osobiście kamieniem milowym w historii projektowania biurowych krzeseł obrotowych – mówi projektant Michael Klaesener.

A przecież kiedyś meble były tylko zwykłymi kawałkami drewna! Potem w świat designu bez pardonu wkroczyła matma – z automatycznym ważeniem, kątami odchylenia i najszybszym biurkiem świata. Producent zapewnia, że w zaledwie 4.2 sekundy możemy zajść naprawdę wysoko! :) To jaki jest wzór na dobre biuro?

Ekologia + ekonomia = zrównoważony rozwój

Ekologia + ekonomia = zrównoważony rozwój

W 2023 roku portfolio firmy Sedus to setki docenianych na całym świecie wysokiej jakości produktów – od krzeseł, foteli biurowych, biurek i stołów z regulacją wysokości, kompletów lekkich mebli modułowych, systemów do przechowywania, akcesoriów, mebli akustycznych i inteligentnych narzędzi dla biur. Łączy je elegancja, minimalizm, staranna kompozycja, ale przede wszystkim trwałość. Oraz odpowiedzialność producentów wobec zmian klimatycznych.

Sedus jako pierwszy producent mebli biurowych na świecie może pochwalić się prestiżowym certyfikatem EMAS III (Eco-Management and Audit Scheme). Meble produkowane są z materiałów z recyklingu, a właściciele firmy na każdym kroku podkreślają dumę z zielonej polityki firmy. Mówią, że dla biznesu to szansa, a nie zagrożenie. – Trendy rynkowe pokazują, że coraz więcej klientów będzie sprawdzać, czy meble produkowane są zgodnie z normami środowiskowymi i społecznymi – wyjaśniają. 

Dlatego wszystkie produkty wytwarzane są lokalnie w Niemczech, zgodnie z certyfikatami jakościowymi opatrzonymi etykietą „made in Germany”. – Znamy nasz łańcuch dostaw oraz jego skutki. Stawiamy sobie ambitne, ale realistyczne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, kierując się inicjatywą ONZ Global Compact i informując o tym w przejrzysty sposób. Ekologia i ekonomia nie muszą się ze sobą kłócić, bo doskonale się równoważą! – informuje Sedus.

And the Oscar goes to…

Ekologia to nie tylko wybór materiałów używanych do produkcji zrównoważonych mebli biurowych, ale też przetwarzanie, pakowanie i recykling. Sedus ma być także neutralny pod względem emisji CO2 do 2025 r. Taka strategia po prostu się opłaca. 
A najlepiej obrazuje to liczba najważniejszych branżowych nagród na świecie, w tym German Design Award, amerykańskie wyróżnienie Good Design Award przyznawane przełomowym projektom o międzynarodowym potencjale czy Interior Innovation Award za wybitne osiągnięcia innowacyjne. No i jest jeszcze Red Dot Award, jedna z najbardziej pożądanych statuetek w dziedzinie wzornictwa. Nagrody nazywane Oscarami designu, a Sedus ma ich już kilkanaście w swojej kolekcji.

And the Oscar goes to…

Polecane artykuły

Pssst! O dobrych decybelach i sztuce projektowania ciszy
09-05-2024

Pssst! O dobrych decybelach i sztuce projektowania ciszy

Zobacz
Design pełen smaku: sezon na brzoskwinie i inne wnętrzarskie trendy 2024
19-03-2024

Design pełen smaku: sezon na brzoskwinie i inne wnętrzarskie trendy 2024

Zobacz
Zaczytane biura: nowoczesne biblioteki designu
21-02-2024

Zaczytane biura: nowoczesne biblioteki designu

Zobacz
Udostępnij

SEDUS: wzornictwo ze znakiem jakości „made in Germany”

SEDUS: wzornictwo ze znakiem jakości „made in Germany”